Чому домашній текстиль електризується

Неприємні відчуття від розрядів статичної електрики знайомі кожному. Вони можуть з’являтися, коли ви розчісуєте волосся, знімаєте одяг, гладите свого улюбленця, беретеся за поручень у транспорті. Це завжди несподівано і спонукає швидко відсмикнути руку. Але ще неприємніше, коли джерелом статики стає улюблений домашній текстиль – постільна білизна, ковдри, покривала, пледи.

М'який та теплий плед велсофт

Причини накопичення статичної електрики

Статична електрика активніше накопичується в зимовий період, коли скрізь працюють опалювальні прилади, що пересушують повітря. Хоча і в літній сезон можна отримати аналогічний ефект при постійно ввімкненому кондиціонері. Наелектризована атмосфера спостерігається в приміщеннях, де довго не проводилося вологе прибирання, внаслідок чого на поверхнях осіла велика кількість пилу.

Також текстиль буде “іскритися” при:

  • інтенсивному терті матеріалів;
  • різких температурних перепадах;
  • велика кількість синтетичних тканин у кімнаті;
  • відсутності рослин (природних зволожувачів повітря);
  • скупченні кількох одиниць побутової техніки на невеликій ділянці.

Навіть однієї причини достатньо, щоб раніше м’який і приємний на дотик плед почав битися струмом. А за їхньої сукупності статична електрика може зіпсувати все враження від використання домашнього текстилю, навіть якщо він дійсно якісний.

Матеріали–лідери з накопичення статики

Синтетичні матеріали набагато більше схильні до накопичення статики порівняно з натуральними тканинами. Особливо виражений ефект спостерігається в разі тертя двох виробів із синтетики: ковдри та пледу, простирадла і підковдри, покривала і декоративної подушки. Найчастіше б’ються струмом поліестер, велсофт, фліс, лайкра, нейлон, лавсан. Хоча натуральна вовна теж посідає не останнє місце в переліку лідерів. Це особливість сировини тваринного походження, адже саме через “шубку” звірі реагують на зміну кількості електричних зарядів у повітрі. Це дає їм змогу своєчасно відчути наближення дощу, граду, снігу та знайти укриття.

Змішані матеріали накопичують менше статичної електрики, ніж синтетика, особливо при вмісті 80–95 % натуральних волокон. До умовної групи безпечних тканин належать віскоза, бамбук, мікрофібра, щільна бавовна, льон, шовк. Хоча і вони можуть “пострілювати” за надто сухого і запиленого повітря в приміщенні. Чим матеріал гігроскопічніший – краще вбирає воду, тим менша ймовірність електризації.

Літня ковдра з мікрофібри

Як статична електрика може нашкодити здоров’ю

Більшість людей вважають, що слабкі розряди струму не є небезпечними для організму, хоча й спричиняють дискомфортні відчуття. Але не варто забувати, що вплив статики на здоров’я людини до кінця не вивчено. Крім можливих відстрочених наслідків, є цілком очевидні короткочасні.

Домашній текстиль, що сильно електризується, не сприяє повноцінному і комфортному відпочинку. Коли постільна білизна, ковдра або плед постійно б’ється струмом, наростають дратівливість і злість, стає складніше підтримувати емоційну стабільність. Накладаючись на високий рівень повсякденного стресу, це здатне призвести до порушень сну, головного болю, втрати апетиту, серцевих дисфункцій. Не можна забувати і про побутовий травматизм. Природна реакція на удар струмом – переляк, унаслідок чого людина може різко смикнутись, втратити рівновагу, впасти або вдаритись.

Що робити, щоб домашній текстиль не електризувався

Спочатку потрібно усунути всі причини накопичення статики, описані вище. Слід підтримувати чистоту в приміщенні і стежити за рівнем вологості. Оптимальним буде значення в 50–70 %. Щоб повітря не пересушувалося під час опалювального сезону, використовуйте спеціальні прилади – зволожувачі або іонізатори. Безкоштовний лайфхак – регулярно класти мокрий рушник на радіатор. Вода, що випаровується, перешкоджатиме сухості. Але не можна допускати і надмірної вологості, адже з’явиться нова проблема – запотівання вікон і утворення грибка.

Поради щодо догляду за домашнім текстилем:

  • застосування м’яких пральних порошків і гелів;
  • додавання спеціальних кондиціонерів або ополіскувачів під час прання (етикетка засобу підкаже, чи є в нього антистатичний ефект);
  • прасування парою (але з делікатними тканинами потрібно строго стежити за температурою);
  • обробка антистатичним спреєм (якщо не подобається його запах, можна окремо скропити серветку, якою потім пройтися по наелектризованому текстилю);
  • вибір низьких температур під час сушіння в сушильній машині.

Хороший ефект дають спеціальні антистатичні серветки. Їх можна закидати в машинку перед пранням або застосовувати, щоб зняти статичний заряд з поверхні ковдр і пледів, постільної білизни та декоративних подушок. Бюджетний варіант – періодично розпорошувати воду на текстиль звичайним пульверизатором.

Існує і кілька народних методів. Можна прати “проблемні” речі зі шматочком фольги, але потрібно обирати режим із низькими обертами. Для пом’якшення тканини радять додавати трохи білого оцту у відсік для ополіскувача. Квіти в горщиках або акваріум із рибками зволожуватимуть повітря в кімнаті природним способом. Знизити загальний рівень наелектризованості в приміщенні допоможуть шкіряні устілки (якщо вдома ви носите гумові шльопанці). Особливо актуально це в разі синтетичного килима на підлозі.

Сухі, чисті речі будуть набагато менше накопичувати статику при правильному зберіганні. Не можна допускати сусідства різно заряджених матеріалів. Так, натуральна вовна не повинна контактувати з пластиком, який буквально притягує статику. Для зберігання вовняного, шовкового та іншого натурального текстилю слід обирати бавовняні чохли або просто паперову обгортку, але ніяк не поліетиленові пакети.