Наматрацники: навіщо вони потрібні і як вибрати правильний

Хороший матрац – недешеве придбання, адже він повинен прослужити багато років. При цьому його складно чистити, деякі забруднення і зовсім не видаляються. Власники домашніх тварин на додаток до всього стикаються зі слідами від кігтів на матраці. Тому цілком розумно відразу після купівлі дорогого і якісного виробу подбати про його захист, використовуючи наматрацник. Це спеціальний вид домашнього текстилю, виконаний у формі чохла. Він дозволяє зберігати матрац чистим, запобігає механічним пошкодженням і помітно подовжує його експлуатацію.

Основне призначення наматрацника

Люди, які не їдять і не п’ють у ліжку, не мають у домі маленьких дітей і тварин, вважають наматрацник непотрібною річчю. Це хибна думка, адже він захищає не лише від подряпин і пролитого соку. У кожної людини під час сну виділяються піт і себум, оновлюються шкіра і волосся. Ці частинки проникають у матрац крізь простирадла або потрапляють на нього під час зміни постільної білизни. Забруднення поступово накопичуються, що призводить до відчуття несвіжої постелі та появи неприємного запаху.

Основне завдання наматрацника – захисне. Матрац не стикається з простирадлом, тому повільніше зношується і брудниться, особливо якщо обрано модель з бортом. Під час купівлі нового матраца продавці часто наполягають на необхідності придбання і регулярного використання наматрацника. Це обґрунтовується тим, що використання наматрацника – ключова умова збереження гарантії на матрац. Наматрацники шиють з міцної тканини – бязі, мікрофібри, жаккарда, простьобаної на синтепоні, холлофайбері або іншому наповнювачі. Компанія Sontex використовує гіпоалергенне волокно Super Loft. Окремо варто згадати вологозахисні моделі, що складаються з водонепроникної мембрани, яка абсолютно не пропускає вологу.

Наматрацник простьобаний, з наповнювачем Super Loft

Корисні додаткові властивості наматрацників

Чохли можуть мати ортопедичні характеристики. Вони компенсують нерівності спального місця, роблячи його більш м’яким (латексні варіанти) або жорстким (кокосові). Вироби не тільки захищають матрац, а й покращують якість сну.

У моделях з антибактеріальним просоченням тканину обробляють стійкими складами, які довго зберігають свої функції за умови, що догляд за виробами підібрано правильно. Вони мають протипаразитарні, антимікробні, протигрибкові властивості. Популярне натуральне просочення – сік алое вера з бактерицидним ефектом. Після обробки тканина стає стійкою до розмноження бактерій, цвілевих грибків і пилових кліщів. Це дає змогу створити здоровішу атмосферу в спальні.

Гіпоалергенні різновиди шиють із безпечних і екологічних матеріалів. Вони призначені для людей з підвищеною чутливістю до алергенів. Шовк, бавовна, мікрофібра, бязь, штучний латекс, кокосове і бамбукове волокно не провокують патологічних реакцій, що відбиваються на шкірі та органах дихання.

Різновиди наматрацників: тонкі та топпери

Тонкі чохли – найпростіший і найдоступніший спосіб захисту матраца від забруднень, пилу і засолювання. Їх шиють із синтетики, натуральних і змішаних матеріалів. Перші – недорогі і дають достатній рівень комфорту, другі – вирізняються підвищеною повітропроникністю, але швидше зношуються, можуть сідати після прання, треті – вважаються оптимальним варіантом, що поєднує переваги обох типів.

Виробляються як стандартні “пильовики”, так і тонкі наматрацники з вологозахисними та антибактеріальними властивостями. Багато людей скептично ставляться до варіантів з водонепроникною мембраною, не бажаючи спати на “клейонці”. Але це помилка. Такі вироби м’які, теплі, приємні на дотик. При цьому вони швидко вбирають рідину, перешкоджаючи намоканню матраца, і мають високі гігієнічні характеристики.

Мембранний водонепроникний наматрацник

Товсті наматрацники (топпери) вирішують ширший спектр завдань. Вони допомагають підлаштувати спальне місце під індивідуальні потреби людини, наприклад, зробити його м’якшим або жорсткішим, теплішим або прохолоднішим. Це додаткова тонка основа для дивана або ліжка, що усуває недоліки основної.

Різновиди топперів:

  1. Для корекції температури. Чохли з природним або синтетичним утеплювачем актуальні в холодну пору року, з койрою або натуральним шовком – у літній сезон. Моделі зі спеціальним охолоджувальним гелем – варіант, що дарує здоровий сон у найспекотніші дні. Щоб не купувати два різні наматрацники, варто вибрати виріб “зима–літо”, який досить просто перевернути.
  2. Для зміни жорсткості. Надмірно тверді матраци можна “виправити” топпером з бамбуковим волокном або холлофайбером. Вироби з пінополіуретану, койри, латексу, навпаки, додадуть жорсткості і вирівняють поверхню основи.
  3. Для поліпшення ортопедичних характеристик. Наматрацники з піни Memory Foam підлаштовуються під контури тіла, “запам’ятовуючи” їх під час сну.

За допомогою топпера можна зробити спальне місце комфортнішим. Але важливо пам’ятати, що він виконує одну з перерахованих вище функцій, але не захищає основний матрац від намокання і мікробів. Крім того, топпер сам потребує захисту від забруднень. Тому разом із товстим наматрацником рекомендується купувати звичайний тонкий пильовик.

Основні параметри для вибору правильного наматрацника

Чохол підбирається за розміром матраца – його можна подивитися на етикетці або виміряти по крайніх точках. Наматрацник із бортом має бути більшим приблизно на 3 см. Серед популярних розмірів: 90 × 200, 140 × 200, 160 × 200, 180 × 200 см. Далі слід обов’язково звернути увагу на тип виробу, адже стандартні захисні моделі обійдуться на порядок дешевше, ніж ортопедичні, антибактеріальні чи гіпоалергенні.

Найпопулярніші штучні матеріали для пошиття наматрацників – мікрофібра, поліестер, полікоттон. Вони прослужать тривалий час завдяки зносостійкості та міцності. Натуральні тканини, такі як бавовна або бязь, менш довговічні, але “дихаючі”. За наповнювачем одразу визначається жорсткість моделі. Так, синтепон додасть спальному місцю м’якості, кокосова койра – твердості, а Memory Foam – додасть ортопедичних властивостей.