Пилові кліщі: мікроскопічна загроза здоров’ю
Уявіть спальню з великим м’яким ліжком і подушками з натуральних матеріалів, важкими шторами, пухнастими килимами, або затишну дитячу з десятками м’яких іграшок. Такі кімнати шалено подобаються людям… і пиловим кліщам. Вони мешкають у домашньому пилу, харчуються органічними частинками, а їхні продукти життєдіяльності серйозно ускладнюють людині життя. У статті Ви дізнаєтеся, які особливості мають ці крихітні організми і як їх позбутися.
Де живуть пилові кліщі та чим вони небезпечні
Пилові кліщі (пірогліфи) поширені у квартирах і будинках людей по всьому світу. Вони обожнюють тепло і вологість, відмерлі частинки шкіри та волосся, а їхня найбільша концентрація спостерігається в м’яких меблях, килимах, постільній білизні.
Але не варто панікувати: концентрація 100 особин на 1 грам пилу – це нормально, і жодного негативного впливу на організм людини чи тварини не чинить. Коли ж концентрація цих мікроорганізмів сягає 500-1000 шт., тоді зростає ризик виникнення:
- алергії – починають сльозитися очі, з’являється часте чхання, нежить, закладеність носа;
- риніту – виникає набряк слизової оболонки та рясні рідкі виділення;
- астми – спостерігається утруднення дихання, болі в грудях, свист або хрип під час видиху, а в людей із хронічним захворюванням легень – напади та загострення;
- кон’юнктивіту – спричиняють основні симптоми цієї хвороби, включно з почервонінням і свербінням очей;
- дерматиту – провокують виникнення алергічного шкірного захворювання, появу висипу та свербежу.
Пилові кліщі здатні сильно ускладнити життя людини, особливо за наявності певних захворювань. Якщо помітите виникнення або посилення вищеописаних проблем, включно зі швидкою стомлюваністю, висипом або свербінням, велика ймовірність перевищення в ньому допустимої концентрації цих мікроорганізмів.
Матраци, подушки та ковдри – ідеальне середовище для розмноження пилових кліщів
Мінімізувати ризик появи великої кількості пірогліфів допомагає правильний вибір постільної білизни та догляд за нею. Слідкуйте за матрацами, подушками та ковдрами, адже в них багато органічного матеріалу (ороговілі клітини шкіри, волосся, мікроскопічні частинки тканини), підвищений рівень вологості, тепле і темне оточення.
Важливу роль у боротьбі з пиловими кліщами відіграє матеріал постільних речей. Натуральні вироби, такі як бавовна, вовна, перо, сприяють утриманню органічних залишків і вологи, створюючи сприятливі умови для розмноження пірогліфів. Тоді як синтетична постільна білизна, наприклад, гіпоалергенні подушки, менш пориста, гірше вбирає вологу і не містить органічних частинок.
Холлофайбер – надійний бар’єр проти пилових кліщів
Сучасні інтернет-магазини дають можливість купити постільні приналежності з різноманітних синтетичних матеріалів. І найбільшим попитом користуються вироби з холлофайбера, що забезпечують затишок і сприяють комфортному відпочинку.
Є кілька причин, чому ковдри холлофайбер є найкращим вибором для тих, хто прагне мінімізувати кількість пилових кліщів у приміщенні:
- гіпоалергенність – гіпоалергенні вироби не викликають алергічних реакцій, на відміну від натуральних;
- жодних органічних частинок – холлофайбер не містить органічних залишків;
- простий догляд – постільні приналежності з холлофайбера можна прати в пральній машинці, дотримуючись основних правил, плюс вони швидко сохнуть;
- довговічність – стійкість до згинання і скочування підвищує термін служби подушок і ковдр з цього матеріалу.
Подушки та ковдри з холлофайбера здатні не тільки мінімізувати ризик розмноження пилових кліщів. Вони дуже легкі та м’які, забезпечують хороше утримання тепла, при цьому не вбирають вологу. Вироби легко перуться, швидко сохнуть і зберігають форму після прання, а їхній термін служби сягає кількох років (2-3 роки – подушки, 7-10 років – ковдри).
Дієві способи профілактики та боротьби з пиловими кліщами
Пилові кліщі недоступні людському оку, тобто Ви не дізнаєтеся, в який момент їх стало занадто багато, поки не помітите погіршення здоров’я. Саме тому не буде зайвим застосувати основні заходи з профілактики та боротьби з пірогліфами.
Є низка рекомендацій, які допоможуть і попередити розмноження пилових кліщів, і позбутися їхньої величезної кількості:
- важкі фіранки замініть на більш легкі штори або жалюзі;
- постільні приналежності з натуральних матеріалів замініть сучасними, наприклад, подушки з пір’я на холлофайбер;
- використовуйте наматрасники із сучасних матеріалів, які відмінно пропускають повітря і швидко відводять вологу;
- мінімізуйте кількість м’яких іграшок, а ще краще – позбудьтеся їх;
- відмовтеся від використання вовняних килимів і доріжок;
- частіше впускайте в приміщення сонячні промені;
- зберігайте вологість у приміщенні на рівні до 50% (періодично на якийсь час знижуйте до 40%);
- підтримуйте температуру в кімнаті на рівні до 20 °C;
- частіше пилососьте кімнату (особливо в кутах, ділянках біля плінтусів, під ліжком) і мінімум раз на тиждень робіть вологе прибирання.
Дотримуючись вищеописаних порад, Ви зможете звести кількість пилових кліщів до допустимої концентрації, в якій вони не матимуть негативного впливу на здоров’я. А постільна з сучасних гіпоалергенних матеріалів ще й забезпечить комфортний відпочинок!